Löyly palkitsi urheilijoitaan kauden 2016 päätösjuhlassa
[06.11.2016] Naantalin Löylyn yleisurheilukauden 2016 päätösjuhla pidettiin urheilutalolla 6.11.2016. Tilaisuudessa jaettiin mestaruuskisojen palkinnot ja palkittiin kauden aikana ansioituneita urheilijoita. Merkittävimpien tunnustuspalkintojen saajat ovat alla.
Naantalin Löylyn paras urheilija 2016: Markus Teijula
Paras miesurheilija: Markus Teijula
Paras naisurheilija: Sonja Jokiranta
Paras ikäkausipoika: Jerry Jokinen
Paras ikäkausityttö: Ilana Onnela
Merkki-Mitalin kannustuspokaali: Atte Bohm
Karjalaisten kannustuspokaali: Christian Vänttinen
Spotox-palkinto: Jeri Junninen
Vuoden hyppääjä: Aatu Koivisto
Vuoden heittäjä: Eemeli Aarnio
Vuoden juoksija: Elias Tuominen
Paras korkeushyppääjä: Viivi Perälä
Vuoden ELMO: Matilda Mehto
Vuoden joukkue: T15 SM-kisojen pituusjoukkue Melina Pykälämaa ja Mette Mykkänen
Vuoden urheiluasennepalkinto: Miina Laine
Vuoden tulokas: Niclas Ojanto
Vuoden yllättäjä: Sara Saari
Vuoden juniorivalmentaja: Aleksi Mehto
Vuoden Löylyläinen: Aleksi Mehto
Markus Teijula ja Christian Vänttinen Suomi-Ruotsi-maaottelussa
[04.09.2016] Markus Teijula ja Christian Vänttinen osallistuivat Suomi-Ruotsi-maaotteluun. Markus oli viides miesten 400 metrillä ja kuului Suomen voittoisaan 4x400 metrin viestijoukkueeseen. Christian oli toinen poikien 800 metrillä. Tulokset löytyvät tästä ja tästä.
Löyly toinen Vattenfall Seuracupin Giga-sarjan finaalissa
Lähes täydellinen suoritus
Lauantai 3.9 klo 14.25 Valkeakoski, Apian urheilukenttä.
Vattenfall Giga-sarjan finaalin viimeisenä lajina ollut sukkulaviesti on päättynyt muutamaa hetkeä aiemmin.
Kaikkien Löylyläisten kasvoilla väreilee varovainen hymy. Kaikki toivovat ja tietävät, mutta kukaan ei uskalla sanoa sitä vielä ääneen. Kuuluttaja lukee tuloksia.... vierestä kuuluu kysymys: Aleksi, eihän me voida olla kuudensia?
Tulosten luku jatkuu: Toiseksi Giga-sarjassa on sijoittunut Naantalin Löyly! Riemu repeää valloilleen. Juoksemme Löylyn lipun kanssa kentälle palkintopallin taakse. Urheilijoille jaetaan mitaleita kaulaan. Hetken aikaa tuntuu, kun olisi roskia silmissä.
Tähän seuramme historian parhaaseen saavutukseen seurojen välisissä kisoissa on yksi tekijä. Huikeat urheilijat! Etukäteen valmentajat, joukkuetta kootessaan laskivat parasta mahdollista yhdistelmää finaaliin. Kaikki eivät ehkä saaneet osallistua lempilajiinsa, mutta se laji, mikä heille annettiin, hoidettiin huikealla tavalla.
Tähän ei ole mitään lisättävää, kun totuus on, että 31 lajissa urheilijamme tekivät peräti 17kpl omia ennätyksiä.
Kisan neljännen kerran peräkkäin voittaneen Lempäälän Kisan toiminnanjohtaja onnitteli ja totesi kisan jälkeen: "Löylyä täytyy tosiaan varoa ensi vuonna".
Kuitenkin tätä kaikkea hehkutusta ja mahtavaa tulosta tärkeämpää sain seurata pitkin kisapäivää. Seurakavereiden kannustaminen, tsemppaaminen, isompien urheilijoiden mahtava esimerkki pienemmille, pienemmät isompien reppuselässä, vanhemmat tunnelmassa mukana... Tämä kaikki merkitsee ainakin minulle enemmän, kuin mikään menestys. Tässä kaikessa kuvastuu mahtava "Meidän joukkue" henki ja taas kerran väitteet siitä, että yleisurheilu olisi yksilölaji, voidaan kumota.
Nöyrästi ja ylpeänä nostan hattua mahtavalle joukkueellemme!
Terveisin:
Ylpeä joukkueenjohtaja
Aleksi
Mitaleita nuorten SM-kisoista
[21.08.2016] Elias Tuominen on saavuttanut SM-hopeaa M16-sarjan 400 metrillä, 800 metrillä ja 400 metrin aidoissa. Christian Vänttinen saavutti SM-hopeaa M17-sarjan 800 metrillä. Tulokset löytyvät tästä.
Jerry Jokiselle Suomen mestaruus
[19.08.2016] Jerry Jokinen on voittanut P14-sarjan 3000 metrin kävelyn Suomen mestaruuden. Samoissa kisoissa Eemeli Aarnio sijoittui kolmanneksi P14-sarjan keihäässä. Melina Pykälämaa ja Mette Mykkänen sijoittuivat toiseksi T15-sarjan pituuden SM-joukkuekisassa. Tulokset löytyvät tästä.
Markus Teijulalle Pohjoismaiden mestaruus
[14.08.2016] Markus Teijula on voittanut M19-sarjan 400 metrin Pohjoismaiden mestaruuden ja sijoittunut 800 metrillä kolmanneksi. Tulokset löytyvät tästä.
Markus Teijulalle kaksi Suomen mestaruutta
[06.08.2016] Markus Teijula on voittanut M19-sarjan 400 metrin ja 800 metrin Suomen mestaruuden. Tulokset löytyvät tästä.
Markus Teijula pronssille Kalevan kisoissa
[24.07.2016] Markus Teijula juoksi Kalevan kisoissa 800 metrillä SM-pronssille ajalla 1.50,55. Tulokset löytyvät tästä.
Urheilijan elämää harjoittelemassa
[29.4.2016] Juttu Mallorcan leiristä on luettavissa tästä.
Markus Teijula pronssille SM-halleissa
[28.02.2016] Markus Teijula sijoittui kolmanneksi SM-hallikilpailujen 400 metrillä. Tulokset löytyvät tästä.